آموزش دوخت با سوزن دوقلو و انتخاب سوزن چرخ خیاطی

سوزن-هاي-چرخ-خياطي

آیا با تمام سوزنهای که در دوخت و دوز استفاده می شود آشنایی دارید ؟

آیا کاربردهای سوزنهای مختلف در هنر خیاطی  را بلدید؟

مطلب امروز پرتال آموزشی بانوآنلاین آشنایی با سوزنهاست .در این مطلب شما با انواع سوزنها و کاربردهای آنها آشنا خواهید شد در ضمن آموزش دوخت با سوزن دو قلو را هم خواهید آموخت .

مراحل دوخت و دوز با سوزن دوقلو

Created by Readiris, Copyright IRIS 2009

 

سوزن های خیاطی

آشنایی با انواع سوزن برای هنرجویان یادگیری هنر دوخت و دوز و خیاطی لازم است امروز در بانو آنلاین شما با انواع سوزنها و کاربرهای آنها در دوخت لباس آشناخواهید شد پس در ادامه با آموزش خیاطی و شناخت سوزنها با ما باشید .

سوزن-خياطي2

آشنایی با سوزن های خیاطی

آشنایی با سوزن ژرسه دوزی: نوک آبی و یا سوخته دارد و باریک که سوراخ آن درشت است و مناسب برای پارچه های کشی، نایلونی، خیلی ظریف، ژرسه ها و انواع استرچ ها که طول و عرض کش می آید، باید از این سوزن برای دوخت استفاده کرد تا دوخت تمیز و منظمی داشته باشید.

آشنایی باسوزن سر سوخته یا سر سیاه: این سوزن برای پارچه هایی است که از طول یا عرض کش می آید و یا پارچه های حریر، استرچ و کرپ که نرم و لطیف هستند به کار می رود.
آشنایی با سوزن دو قلو : برای دوخت همزمان دو ردیفه به کار می رود.
آشنایی با سوزن ژورژ دوزی:این سوزن انحنای گرد دارد و برای پارچه های کتانی و ارگانزا برای زیگزاگ و طرح دوزی به کار می رود.
آشنایی با سوزن سه گوش: مخصوص پارچه های چرم

شماره مناسب برای دوخت پارچه
سوزن شماره دوازده معمولاً برای تمام پارچه ها مناسب است و هرچه ضخامت پارچه بیشتر باشد، سوزن هم به همان نسبت، ضخیم خواهد شد. برای گلدوزی هم معمولاً شماره یازده، سوزن مناسبی است. سوزن شماره چهارده به بالا هم برای پارچه های ضخیم به کار می رود.

مسئله مهمی که بیشتر دوزنده ها با آن روبرو هستند این است که پارچه های کشی، نایلونی، خیلی ظریف، ژرسه ها و انواع استرچ ها، دوخت مناسبی ندارند.
این نوع پارچه ها با سوزن سر سوخته ـ که سرش آبی و یا زرد است ـ باید دوخت تا دوخت تمیز و منظمی داشته باشیم.

سوزن هایی که با چرخ های اروپایی استفاده می شود از شماره ۶۰ تا ۱۲۰ می باشد.

سوزن هایی که با چرخ های امریکایی به کار می رود از شماره ۸ تا ۲۱ می باشد.
در همه سوزن ها دو شماره را می نویسند. مثلاً ۶۰/۸ یا ۱۰۰/۱۶٫ بزرگترین اندازه ۶ میلیمتر و کوچکترین ۱ میلیمتر است.

آشنایی باسوزن برای دوخت مخفی (پس دوزی): باریک و تیز که براحتی نازک ترین نخ ها را می گیرد.
دو سوزن: که بیشتر برای دوخت گلدوزی های که بصورت موازی قرار دارند. سوراخ آن ها کوچک و فقط برای عبور نخ های ابریشمی و نایلونی است. اندازه آن تا ۱۰۰/۱۶ می رسد.
سوزن هایی که در کنار آن ها گود شده است و برای آن دسته که نمی توانند سوزن را نخ کنند استفاده می شود. اندازه آن ۸۰/۱۱ و تا ۱۰۰/۱۶ می باشد.

آشنایی با سوزن چرم دوزی یا سوزن سه گوش: سوزن ضخیم و تیز با سوراخ درشت تا نخ های ضخیم و گاهی چرمی از آن عبور کند. اندازه ۹۰/۱۴ تا ۱۱۰/۱۸ می باشد و مخصوص دوخت پارچه های چرم و جیر است.

سوزن-خياطي1
آشنایی با سوزن دوقلو: برای دوخت همزمان دو ردیفه و دوخت های تزئینی روی لباس بکار برده می شود.

اندازه ۹۰/۱۴ به اندازه ۸/۱ میلیمتر تا ۴ میلیمتر و تا اندازه ۷۵/۱۱ به ضخامت ۴ میلیمتر می تواند باشد.
سه سوزن: برای دوخت روی لباس که از پارچه استرچ باشد بکار گرفته می شود. از این سه سوزن نباید برای دوخت قسمت هایی که چند لایه می شود استفاده کرد. اندازه آن ۸۰/۱۲ و به ضخامت ۵/۲ میلیمتر تا ۹۰/۱۴ و به ضخامت ۳ میلیمتر می باشد.
سوزن ژورژ دوزی: این سوزن انحنای گرد دارد و برای پارچه های کتانی و ارگانزا برای زیگزاگ و طرح دوزی به کار می رود.
سوزن جین: درشت تر و محکم تر از سوزن های دیگر است. نوک آن بسیار تیز و برنده و سوراخ آن بزرگ است. براحتی پارچه جین و یا چند لایه پارچه را با هم می دوزد.

تهیه و تنظیم : بانو آنلاین

 

 

 

 

درباره ی مدیر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *