دسته بندي

                                                   

آموزش بافتنی

                   

/

                                       

اثر ویتامین «دی» بر سلامت مغز

39d0545d0efe4992843be7e5d2dd6bff

مطالعات جدید پزشکان دانشگاه کنتاکی نشان داد که کمبود ویتامین D در رژیم غذایی به مغز آسیب می‌رساند. کمبود ویتامین «دی» نه تنها برای عموم افراد بلکه بویژه برای سالمندان مشکل آفرین خواهد بود.

«آلان باترفیلد»، متخصص ارشد این مطالعه گفت: ‌ مصرف مقادیر کافی ویتامین D علاوه بر آنکه برای حفظ سلامت استخوان‌ها ضروری است در عین حال در حفظ سلامت سایر اعضا و بافت‌های بدن از جمله مغز موثر است.
در این مطالعه که روی موش‌ها انجام گرفته معلوم شد کاهش مقدار ویتامین D در رژیم غذایی موجب تولید بیشتر مولکول‌های رادیکال‌ آزاد می‌شود که به مغز موش‌ها آسیب می‌رساند. همچنین در این آزمایش توان ذهنی و‌شناختی این حیوانات به میزان قابل توجهی کاهش یافت. باترفیلد همچنین اظهار داشت: با در نظر گرفتن این نکته که کمبود ویتامین D به خصوص در افراد مسن شایع است به بررسی این موضوع پرداختیم که کمبود ویتامین D در دوران می‌انسالی چه تاثیری روی مغز دارد. آزمایش‌ها تایید کرد مصرف مقادیر کافی ویتامین D برای جلوگیری از آسیب مغزی ناشی از تولید زیاد رادیکال‌های آزاد و پیامدهای آن ضروری است.
به گزارش یونایتدپرس، به گفته پزشکان، کمبود این ویتامین در رژیم غذایی مشکلی است که تقریبا مردم سراسر جهان با آن مواجه هستند و به ویژه کمبود این ویتامین در برنامه غذایی سالمندان مشاهده می‌شود.
>> آرمان

منبع: جام جم سرا

مطالب مرتبط :
» نکاتی مهم برای کاهش وزن
» لاغر شدن سخت نیست.
» روش های افزایش سایز سینه
» چگونه سریع تر کاهش وزن پیدا کنید
» ۳۵ گام تا تناسب اندام / توصیه‌های دکتر اوز
برچسب ها :

, , , , ,

بدون دیدگاه

دیدگاه شما چیست؟;
جديدترين مطالب