آشنایی با درمان تهوع و استفراغ دوران بارداری

#

مراقبتهای دوران بارداری  2015-235

موضوع مطلب امروز بخش سلامت و پزشکی در قسمت دوران بارداری بانو آنلاین در رابطه با استفراغ و تهوع در دوران بارداری بانوان است شما بانوان عزیز امروز با تهوع و استفراغ بارداری،تهوع صبحگاهی،علت تهوع و استفراغ، زمان مراجعه به پزشک ،درمان تهوع و استفراغ ،تغییر در رژیم غذایی،آشنایی با داروها ودر مان های مکمل آشنا خواهید شد .

تهوع و استفراغ بارداری

تهوع و استفراغ بارداری بطور شایع در هفته ۱۸- ۵ بارداری ایجاد می‌‌شود. ۹۰- ۵۰% خانم‌ها درجاتی از تهوع را با، یا بدون استفراغ در طی بارداری تجربه می کنند. شدت این علایم در خانم‌ها متفاوت است.
تهوع صبحگاهی (morning sickness) برای توصیف تهوع و استفراغ خفیف بارداری به کار می رود ولی تهوع و استفراغ شدید بارداری [ (Hyperemesis gravidarum (HG ] برای توصیف موارد بسیار شدید بیماری کاربرد دارد. در تهوع و استفراغ شدید بارداری (HG) چندین نوبت استفراغ در طول روز رخ می‌دهد، کاهش وزن ایجاد می‌‌شود و نیاز به بستری در بیمارستان وجود دارد.

تهوع صبحگاهی (morning sickness)
تهوع و استفراغ معمولاً در هفته ۶- ۵ بارداری آغاز می‌‌شود. این علایم در اکثریت موارد تا هفته ۹ بارداری به حداکثر شدت می رسد و در هفته ۱۸- ۱۶ بارداری بهبود می یابد. با این وجود علایم در ۲۰-۱۵% خانم‌ها تا سه ماهه سوم ادامه می یابد و در ۵% افراد تا زمان زایمان مشاهده می‌‌شود.۸۰% خانم‌ها در طول روز تهوع و استفراغ را تجربه می کنند و منحصر به صبح نیست ولی در زمان صبح شدیدتر می باشد. نکته جالب توجه این است که خانم‌هایی که تهوع و استفراغ خفیف دارند احتمال سقط و مرگ جنین داخل رحم در آنها کمتر است.

(Hyperemesis gravidarum (HG
این واژه به موارد شدید تهوع و استفراغ بارداری اطلاق می‌‌شود. در این افراد استفراغ هر روز برای چندین نوبت رخ می‌دهد و بیش از ۵% وزن قبل از بارداری را از دست می دهند. در این بیماران باید آزمایشات لازم درخواست شود تا علایم کم آبی تشخیص داده شود.

علت تهوع و استفراغ بارداری
علت تهوع و استفراغ بارداری مشخص نیست. چندین تئوری مطرح شده است ولی هیچ یک بطور قطع ثابت نشده است.
افزایش سطح هورمون‌ها، تأخیر در تخلیه معده و فاکتورهای روحی- روانی شایعترین تئوری‌های مطرح کننده می باشد. در برخی خانم‌ها تهوع و استفراغ شایعتر است:

۱) خانم‌هایی که در بارداری قبلی تهوع داشته‌اند.
۲) خانم‌هایی که با مصرف قرص‌های ضد بارداری دچار تهوع و استفراغ می شوند.
۳) افرادی که بیماری مسافرت دارند. (motion sickness)
۴) خانم‌هایی که میگرن همراه با تهوع دارند.
۵) افرادی که در تماس با مزه‌ها یا بوهای مختلف دچار تهوع می شوند.
۶) افراد دیابتی.
۷) بیمار‌های روحی- روانی.
۸) کسانی که ناراحتی معده دارند.
۹) خانم‌هایی که مادران آنها تهوع و استفراغ داشته‌اند.
۱۰) بارداری‌هایی که جنس جنین دختر است.
۱۱) افراد سیگاری.
۱۲) افزایش سن مادر.

چه زمانی نیاز به مراجعه به پزشک وجود دارد؟

بسیاری از خانم‌ها خصوصاً کسانی که تهوع خفیف تا متوسط دارند نیازی به درمان یا مراجعه به پزشک ندارند.
پیشنهادات زیر در کاهش علایم و پیشگیری از کم آبی کمک کننده است.
خانم‌هایی که تهوع و استفراغ شدید دارند باید به پزشک مراجعه نمایند. در صورت بروز این علایم مراجعه به پزشک الزامی می باشد:

۱- بروز علایم کم آبی مثل کاهش حجم ادرار، تیره رنگ شدن ادرار و بروز سرگیجه.
۲- استفراغ مکرر در طی روز، خصوصاً اگر استفراغ با خون همراه باشد.
۳- درد لگن یا شکم.
۴- اگر امکان مصرف غذا یا مایعات برای بیش از ۱۲ ساعت وجود نداشته باشد.
۵- اگر خانم باردار بیش از ۲/۳ کیلوگرم کاهش وزن داشته باشد.

در این موارد باید آزمایش خون و ادرار و سونوگرافی انجام شود.

درمان تهوع و استفراغ بارداری

درمان تهوع و استفراغ باعث می‌‌شود که مادر احساس بهتری داشته باشد و بتواند غذا و مایعات به مقدار کافی مصرف کند که دچار کاهش وزن نشود. لازم به ذکر است که با درمان نمی توان بطور کامل تهوع و استفراغ را برطرف کرد. برخی خانم‌ها ممکن است نیاز به چند نوع درمان داشته باشند.خوشبختانه علایم بدون درمان تا اواسط بارداری برطرف می‌‌شود و جای نگرانی وجود ندارد.

تغییر در رژیم غذایی

خانم‌های باردار مبتلا به تهوع و استفراغ باید قبل از اینکه گرسنه شوند غذا مصرف کنند و از خوردن غذا با معده خالی پرهیز نمایند چون سبب تشدید تهوع می‌‌شود. مواد غذایی باید با دفعات زیاد و هر بار به میزان کم در طی روز مصرف شود و غذاها باید کم حجم، حاوی پروتئین و کربوهیدرات بالا و چربی کم باشد. مایعات سرد، شفاف، گازدار یا ترش ( مثل لیموناد) مصرف شود، مادران می توانند این مایعات را به میزان کم در بین غذا مصرف کنند. بو کردن لیموی تازه، نعنا، پرتقال در کاهش علایم مؤثر است.

خودداری از مواد شعله ور کننده

یکی از بهترین درمان‌های تهوع و استفراغ بارداری خودداری از بوها، مزه‌ها و سایر فعالیت‌هایی است که تهوع را تشدید می‌کند. خودداری از مصرف غذاهای تند در برخی خانم‌ها کمک کننده است.
عوامل شعله ور کننده عبارت است از :

۱) اتاق تنگ و تاریک.
۲) بوها (عطر، مواد شیمیایی، قهوه، غذا و بوی سیگار).
۳) حرارت و رطوبت زیاد.
۴) سر و صدا.
۵) محرک‌های فیزیکی یا بینایی (مثل نورهای مختلف یا رانندگی).
۶) خسته شدن.
۷) دراز کشیدن بلافاصله بعد از مصرف غذا.
۸) تغییر وضعیت ناگهانی.
۹) مصرف ویتامین و آهن.

مصرف مولتی ویتامین و آهن در طول روز علایم را بدتر می‌کند و بهتر است تا برطرف شدن علایم تهوع و استفراغ یا حذف شود یا در صورت نیاز به مصرفِ آنها، در هنگام خواب مصرف شود.

داروها
داروهایی که تهوع و استفراغ را کم می‌کند در طی بارداری بی ضرر می باشد. مصرف ویتامین B6، ۳ بار در روز تهوع خفیف تا متوسط را کم می‌کند ولی در برطرف کردن استفراغ مؤثر نیست. برخی آنتی هیستامین‌ها و داروهای ضد تهوع در طی بارداری ایمن است مثل دیفن هیدرامین و دیمن هیدرینات. سایر دارو‌هایی که می تواند برای درمان استفاده شود عبارت است از پرومتازین، متوکلوپرامید و اندانسترون. اگر علایم تهوع و استفراغ به قدری شدید باشدکه مادر نتواند مواد خوراکی را تحمل کند باید مایعات وریدی استفاده شود و توصیه میشود که برای مدت کوتاه، غذا مصرف شود تا روده ها استراحت کند. سپس در عرض ۴۸- ۲۴ ساعت به تدریج غذا شروع می شود.در مواردی که کاهش وزن شدید باشد و با درمان خوب نشود میتوان از طریق لوله معده یا وریدی مواد غذایی را به بیمار رساند.

درمانهای مکمل

۱٫ طب سوزنی یا طب فشاری.
۲٫ هیپنوتیزم.
۳٫ مصرف زنجبیل که برای درمان تهوع و استفراغ خفیف کمک کننده است.

پیش آگهی از بارداری
اکثریت خانمها با تهوع و استفراغ بارداری بطور کامل بدون اینکه عارضهای ایجاد شود بهبود مییابند. افرادی که استفراغ خفیف تا متوسط دارند در اوایل بارداری وزنگیری کمی دارند. معمولاً این عدم وزنگیری عوارضی روی جنین ندارد، مگر اینکه کاهش وزن خیلی شدید باشد ( حداقل ۱۰% زیر وزن نرمال بدن). وزنگیری طبیعی در طی بارداری بستگی به وزن قبل از بارداری دارد. خانمهایی که وزن نرمال دارند ( kg/m2 24/9- 18/5 = (BMI است. وزنگیری آنها باید بین ۱۶- ۱۱ کیلوگرم باشد.خانم‌هایی که تهوع و استفراغ شدید دارند (HG) و چندین بار در طی بارداری بستری می شوند و وزن گیری نرمال ندارند احتمال کاهش رشد جنین وجود دارد.خانم‌هایی که تهوع و استفراغ شدید بارداری داشته‌اند احتمال اینکه در بارداری بعدی نیز این ناراحتی تکرار شود بسیار بالاست. احتمال بروز مجدد آن ۲۰- ۱۵% است.خانم‌هایی که تهوع و استفراغ شدید در بارداری اول نداشته‌اند بسیار بعید است که در بارداری بعدی دچار آن شوند.

گردآوری: بخش سلامت و پزشکی

سایت بانو آنلاین

منبع: sarem-hospital.ir

درباره ی مدیر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *