لاغر شدن سخت نیست.

635040968

آیا روش‌هایی مثل وسواس زیاد برای مدیریت وعده‌های غذایی، شمردن تک‌تک کالری‌های مصرفی، صرف کل تعطیلی آخر هفته برای تهیه یک برنامه غذایی سالم در طول هفته و یا حتی اختصاص زمان بیشتر به ورزش کردن برای کاهش وزن جواب می‌دهند؟

بدون سختی، لاغر شوید

اگر فکر می کنید که تمام استراتژی های فوق برای کاهش وزن جواب می دهند باید بگوییم که سخت در اشتباه هستید. در این گزارش به نقل از شبکه ای بی سی، راهکارهایی را به شما معرفی می کنیم که بدون کمترین زحمتی منجر به کاهش وزن شما به شیوه موثر خواهد شد:

– اگر خوش اشتها هستید، سراغ بازی های کامپیوتری بروید

متخصصان می گویند انجام بازی های کامپیوتری شدت و دفعات احساس گرسنگی را کاهش می دهد. زیرا انجام این بازی ها ذهن شما را از تمرکز روی خوراکی های خوشمزه ای که در آشپزخانه انتظارتان را می کشند منحرف می کند.

– غذاهای سالم را دم ِ دست خود نگه دارید

تنبلی بیش از آنچه تصور می کنید نقش مهمی را در انتخاب غذا ایفا می کند و این ویژگی هم جنبه خوب و هم جنبه بد دارد. در یک مطالعه افرادی که از آنها پرسیده شده از بین سیب و پاپ کورن کَره ای، تمایل به خوردن کدامیک را دارند گفتند دوست دارند پاپ کورن بخورند اما بررسی بیشتر مشخص کرد که در واقع تنبلی باعث شده بود بسیاری از آنها خوردنی را که دم ِ دستشان بود انتخاب کنند.

– خوب بخوابید

نتایج یک مطالعه که در مجله Epidemiology آمریکا چاپ شده نشان می دهد افرادی که در شبانه روز کمتر از پنج ساعت می خوابند ۳۰ درصد بیش از افرادی که هفت ساعت یا بیشتر می خوابند دچار اضافه وزن می شوند.

– نشسته غذا بخورید

اگر بدانید در صورت بی توجهی در خوردن و رعایت نکردن مسائل کوچک و پیش پا افتاده چه اندازه کالری جذب می کنید قطعا متعجب خواهید شد. مخصوصا وقتی در رستوران هایی که غذا به صورت ایستاده سرو می شود و بوفه ها و میهمانی ها این میزان به اوج خود می رسد. بی توجهی در این نکات ساده، دشمن کاهش وزن است. مطالعات لابراتوار غذا و برند دانشگاه «کرنل» نشان می دهد ما در رستوران های سرپایی و در مکان های عمومی به طور غیرارادی بیش از حد معمول غذا می خوریم.

اگر غذا را سر میز ناهارخوری میل کنید نسبت به آنچه که می خورید بیشتر آگاه هستید تا وقتی که در جلوی بوفه های مملو از خوراکی های مختلف و پرکالری ایستاده اید. برای اینکه از وسوسه و هوس غذای خود باز هم بکاهید تا حد امکان از یخچال غذاهای بوفه ها و سلف سرویس فاصله بگیرید و دورتر بنشینید.

– سالاد را آخر سر بخورید

سالاد هم یکی از اجزای وعده غذایی است اما سعی کنید آن را آخر سر بخورید. سالاد نه تنها می تواند چند ثانیه از زمان غذا خوردن شما را بگیرد بلکه می تواند گزینه ای بسیار سیرکننده و کم کالری نیز باشد به این ترتیب به جای خوردن حجم زیادی از غذای اصلی باقی معده را با سالاد پرکنید. اگر سالاد را در آخر وعده غذایی بخورید مغز شما این فرصت را دارد که از راه سلول های عصبی آنچه را که در معده دارید، شناسایی کرده و تشخیص دهد که سیر شده اید. همچنین از خوردن دسرهای پرخامه نیز پرهیز کنید.

– آرام باشید

نتایج یک مطالعه که در نشریه Psychoneuroendocrinology منتشر شده نشان می دهد پیروی از سبک زندگی کم استرس، در آب کردن چربی های شکمی موثر است. متخصصان سلامت دریافتند خوردن غذاهای ناسالم در افراد پراسترس بیشتر سبب افزایش خطرات متابولیسمی نظیر افزایش اندازه دورکمر، افزایش چربی شکمی، آسیب اکسیدیته و مقاومت انسولینی می شود. بنابراین مطالعه، زنانی که زندگی کم استرسی دارند کمتر مشکلات متابولیکی را تجربه می کنند.

– نوشابه رژیمی را فراموش کنید

مطالعات انجام شده در دانشگاه تگزاس نشان می دهد افرادی که نوشابه های رژیمی مصرف می کنند دورکمر بزرگتری دارند. آنها پس از حدود یک دهه مطالعه روی ۷۴۷ نفر دریافتند افرادی که نوشابه های رژیمی مصرف می کنند در مقایسه با افرادی که نوشابه رژیمی نمی نوشند، ۷۰ درصد بیشتر با افزایش سایز دورکمر مواجه می شوند. همچنین افرادی که در روز دو یا سه نوشابه رژیمی می خورند شاهد افزایش ۵۰۰ درصدی سایز دورکمر خود هستند.

– آب بنوشید

قطعا همه ما این مسئله را بارها شنیده ایم که نوشیدن آب کافی مفید است اما معمولا به آن عمل نمی کنیم. نتایج مطالعات همچنین نشان می دهد نوشیدن آب منجر به کاهش وزن می شود. در یک مطالعه که در دانشگاه «ویرجینیا تک» انجام شد، افرادی که اضافه وزن داشتند تحت یک رژیم کم کالری قرار گرفته و پیش از هر وعده غذایی به آنها ۲۳۶ میلی لیتر آب داده شد که آنها در نهایت طی مدت سه ماه بیش از هفت کیلوگرم وزن کم کردند. در این مطالعه افرادی که رژیم کم کالری داشتند اما آب کافی ننوشیدند تنها حدود پنج کیلوگرم وزن کم کردند.

– خوردن ماست منجمد را محدود کنید

اگر از طرفداران ماست منجمد هستید مصرف آن را محدود کنید. هر ۴۵۰ گرم ماست حتی پیش از اضافه کردن هر افزودنی دیگر معمولا ۲۰ تا ۳۰ کالری انرژی دارد. اگر بودجه خود را برای خرید ماست منجمد محدود کنید می توانید از سوی دیگر کالری دریافتی خود را نیز محدود کنید. پس در هنگام خرید ماست منجمد وزن آن را نیز در نظر بگیرید. میزان مناسب ماست برای هر وعده غذایی به اندازه یک مشت است. میزان مجاز اضافه کردن سایر افزودنی ها نظیر میوه به آن نیز به اندازه یک بند انگشت است. ( ایسنا )

منبع: جام جم آنلاین

گردآوری : بانو آنلاین

درباره ی مدیر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *